Select Board
CBSE Classes
A simple pendulum takes 32 s to complete 20 oscillations. What is the time period of the pendulum?
Number of oscillations = 20
Total time taken to complete 20 oscillations = 32 s
Time period = Total time taken/Number of oscillations = 32/20 = 1.6s